לשון הרע באינטרנט

מאז הופעת האינטרנט בחיינו עוסקים המחוקקים והמשפטנים בשאלה, כיצד אפשר להתמודד עם תופעה של הוצאת דיבה ברשת. אנחנו יכולים למצוא מקרים שונים ומגוונים של הוצאת לשון הרע באינטרנט ועולה שאלה, כיצד ומתי בדיוק זה אכן נכנס להגדרה כזו ומתי אפשר להגדיר את הדברים שנאמרו כחלק מחופש הביטוי של הגולשים ברשת.

על מנת להתמודד עם שאלה זו, יש להבין תחילה מה זה לשון הרע באופן כללי ומדוע האינטרנט מאתגר שאלה זו. כל עו"ד לשון הרע ידע להסביר את הנושא בצורה מאוד פשוטה, הוצאת לשון הרע זה כשאנחנו מפיצים אמת לא מאומתת ודברי שקר על אדם אחר, דברים אשר יכולים לבזות ולהשפיל אותו, לגרום לו נזק אישי ונזק ברבים. זה יכול להיות נזק נפשי, נזק חברתי, משפחתי, כלכלי ואחר. הדברים יכולים להיות קשורים להתנהגותו, אישיותו, מעשיו בעבר ובהווה, ועוד.

מדוע הנושא של לשון הרע באינטרנט מאתגר הגדרה זו? יש לכך מספר סיבות, ראשית, האינטרנט אמורה להיות בימה חופשית, הבמה הגדולה ביותר לחופש ביטוי, ועל כן כל ניסיון להגביל אותה באמצעות הטענה של לשון הרע, בעצם פוגעת בחופש הביטוי של האדם. מה עוד שהרבה פעמים זו שאלה של פרשנות, האם כשאנחנו טוענים על אדם דבר מסוים, אכן זה גורם לו נזק, וזה אכן פוגע בו?

שנית, האינטרנט להבדיל מכלי תקשורת אחרים, הוא במה עבור אנשים שרוצים להגיב באנונימיות. אם אנחנו רוצים להגיש תביעה על לשון הרע באינטרנט, אנחנו צריכים לחשוף אותם ולפגוע בפרטיות שלהם. דוגמא בולטת היא, אם נניח אנחנו מציינים טענה שאדם מסוים ביצע עבירות מין, ואותו אדם טוען ששמו נפגע, ייתכן מאוד שמי שפירסם את זה מעוניין להישאר בעילום שם כתוצאה מהמקרה, אם תוגש נגדו תביעה הוא ייחשף וזה יכול לגרום לו נזק משמעותי. פסקי דין לשון הרע מתמודדים עם בעיה זו ואיזו זכות גוברת כאן, זכות הציבור לדעת וזכות לפרטיות או הזכות לשם טוב.

שלוש, כולנו מכירים אתרי תגובות לעסקים, אתרים בהם גולשים כותבים תגובות על הקשר שלהם עם עסק מסוים. מן הסתם, תגובות שליליות פוגעות בשם של העסק ובשמו הטוב של בעל העסק. אחת הבעיות היא של אותם בעלי אתרים היא, להתמודד עם הטענה שתגובה מסוימת היא שקרית. לשם כך צריך להוכיח שאכן אותו אדם שכתב אותו, לא חווה את אותה חוויה כפי שהוא מתאר או שהיתה סיבה לכך.

אם אתם רוצים לדעת עוד מה זה לשון הרע ובפרט לשון הרע באינטרנט, אתם מוזמנים לפנות אלינו, משרדו של עו"ד גלס, עו"ד לשון הרע, ישמח לעמוד לרשותכם. אתם מוזמנים לפנות אלינו עוד היום ונקבע איתכם מועד לפגישה בהקדם. הצוות שלנו מחכה לכם.